„1319 elu, mida olnuks võimalik päästa“ — rahvusvaheline uimastipoliitika reformi toetav kampaania „Ei karistustele, jah lahendustele!“ keskendub tänavu Eestis elusid päästva ravimi naloksooni kättesaadavusele
Aktivistid taotlevad retseptinõude kaotamist ja taskukohase naloksooni võimaldamist igale soovijale.
Ajaga kaasas käies on Eesti asunud ellu viima mitut edumeelset uimastisõltuvuse ennetamise ja ravi programmi, nende hulgas opioidide üledoose ennetavat naloksooniprogrammi.
Eestis on üledoosidesse surnud 1319 inimest. See arv on ogaralt suur arvestades, et Eestis on naloksoon olemas. Paraku on naloksoon Eestis retseptravim, mis tähendab, et praktikas pole elupäästev opioidiblokaator kättesaadav kõigile, kes seda vajaksid.
Naloksoon päästab elusid, selle kättesaadavuse piiramine mõttetute bürokraatiareeglitega aga, vastupidi, hävitab elusid. Surnuid ei saa aidata; naloksooniga varustatud inimene saab aga päästa nii enda kui ka teiste elusid. Lõpetagem asjatu elude raiskamine — tehkem taskukohane, retseptivaba naloksoon kättesaadavaks igale soovijale!
Paar sõna aktivismikampaaniast „Support. Don’t Punish.“ — „Ei karistustele, jah lahendustele!“
Kampaania „Support. Don’t Punish.“ — „Ei karistustele, jah lahendustele!“ raames läbi viidavate ürituste sarja kokkulangemine ÜRO uimastite kuritarvitamise ja salakaubaveo vastase päevaga pole juhuslik. Just sel päeval on riikidel olnud tavaks kiita poliitikuid ja jõustamisametnikke uimastitega seonduvate kinnipidamiste ning uimastite ja vara konfiskeerimise eest, mõnel pool ka uimastiseaduste rikkujaid avalikult nuhelda või isegi hukata. Ometi on ÜRO olnud sunnitud avalikult tunnistama, et nn sõda uimastitega pole vähendanud uimastite tarvitamise määrasid, vaid on toonud kaasa tõsiseid kahjusid — üleannustamissurmasid, HIVi ja C-hepatiidi levikut, vanglate ülerahvastamist, inimõiguste ränki rikkumisi ning häbimärgistamise, ühiskondliku tõrjumise, vägivalla ja korruptsiooni süvenemist. Selleks, et olukorda parendada, on vaja selliseid uimastipoliitilisi meetmeid, mis toetuvad selgelt inimõigustele ning pakuvad uimastitarvitajaid kimbutavatele tervise- ja ühiskonnaprobleemidele lahendusi, mitte ei võimenda neid. Naloksooni kättesaadavuse laiendamine ja tagamine kõigile soovijaile, eriti opioidikriisist enim ohustatud riskirühmadele, mis on end mitmel pool maailmas edukalt tõestanud, võiks olla üks osa sellistest lahendustest.
Koosolekut korraldava Eesti uimastitarvitajate esindusorganisatsiooniga MTÜ LUNEST saad ühendust võtta
e-posti teel: lunest2016@gmail.com,
Facebookis: fb.com/lunest2016 ning
telefonitsi
eesti keeles +372 5096286 (Mart Kalvet, juhatuse liige) ja
vene keeles +372 53317025 (Elena Antonova, juhatuse liige).
Kõige värskema teabe kampaaniaürituste kohta kogu maailmas leiad ingliskeelselt veebilehelt http://supportdontpunish.org/category/2018-global-day-of-action/.